5 ZDRAVÝCH TIPOV NA LETO

Leto všetci milujeme. Je to skvelý čas, kedy oddychujeme a máme viac priestoru pre seba, svojich blízkych. Ako ho prežiť bez obáv? Prečítajte si naše tipy ako zostať zdravým na tele i duchu, aby ste si ho mohli užívať plnými dúškami. Zdravý životný štýl vám v tom pomôže ako cez leto, tak celý život.

Pitný režim je nevyhnutnosťou

Človek za život vypije približne 40.000 litrov vody. Zastúpenie vody v krvi tvorí 83 %, v mozgu je to 80 %. Telo pre svoje správne fungovanie vodu potrebuje a v lete to platí dvojnásobne. Dodržiavaním pitného režimu sa vyhnete dehydratácii, ktorá nastane, keď telo stratí viac vody, ako získa. Príznakmi sú točenie hlavy, podráždenosť, sucho v ústach, a aj bolesť hrdla. K dehydratácii môže dôjsť kedykoľvek počas roka, no leto je obdobím, kedy si treba dávať obzvlášť pozor.

Vypočítajte si, koľko vody by ste mali vypiť vzhľadom na vašu váhu:

1 kg x 0,003 litra

Teda ak vážite 65 kg, vynásobte toto číslo s číslom 0,033 a vyjde vám, koľko vody musíte vypiť. V tomto prípade je to viac, ako dva litre.

Stravujte sa zdravo

Nie je novinkou, že vyvážená strava je úplným základom, ak chcete žiť zdravý a šťastný život vy, aj vaši blízki. Jedzte kombináciu rôzne pestrých potravín, medzi ktoré by malo patriť ovocie, zelenina, strukoviny, orechy, celozrnne výrobky, chudé mäso a ryby. Dospelý človek by mal jesť minimálne 400 g ovocia/zeleniny denne. Dosiahnuť to môžete tak, že k jedlu zahrniete zeleninovú prílohu.  Zdravým stravovaním znížite riziko podvýživy, nadváhy, srdcových, cievnych a iných chorôb.

Spotrebujte menej soli a cukru

Znížením príjmu soli na 5 g denne, čo zodpovedá asi jednej čajovej lyžičke, výrazne zlepšujete svoj zdravotný potenciál. Ľahšie to docielite obmedzením soli, sójovej omáčky, rybacej omáčky a iných prísad s obsahom sodíka pri príprave pokrmov. Konzumácia nadmerného množstva cukrov je tiež nebezpečná, predovšetkým pri deťoch. U dospelých aj detí by sa mal príjem voľných cukrov znížiť na menej ako 10 % z celkového energetického príjmu. Príjem cukrov môžete znížiť obmedzením sladkého, cukríkov a sladených nápojov.

Znížte príjem škodlivých tukov

Tuky sú jedným z dôležitých prvkov v strave.  Konzumované tuky by mali tvoriť menej ako 30 % vášho celkového energetického príjmu. Ich udržaním v tejto hladine zabránite nezdravému priberaniu. Veľmi vhodné tuky, ktoré sú obsiahnuté v rybách, avokáde, orechoch, semienkach alebo olejoch (napr. olivový).

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výhradne na účely spracovania tohto komentára. ZÁSADY SPRACÚVANIA A OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV