PREČO MOJA VÁHA STÚPA?

Pri spolupráci s klientmi sa mi opakuje stále tá istá situácia (čím viac ich je, tým viac sa opakuje) a tak mi nedalo nenapísať k tomu pár slov pre Vás všetkých.

Pri spolupráci, po dôkladnej analýze stravy a nastavení nového, výživného plánu stravovania a dodania jedálnych lístkov prosím klientky/klientov, aby sa mi každý deň ráno nalačno odvážili a poslali mi informáciu o svojej váhe.

Niekedy sa stáva, že váha je vyššia ako v predchádzajúci deň.

Čo vidia klienti? „Nechudnem! Pomooooc, ja priberám!!!“

Čo vidím ja:
– pili menej vody ako bolo treba (telo zadržiava vodu)
– viac si prisolili jedlo (telo zadržiava vodu)
– vypili nejakú minerálku (zase soľ – telo zadržiava vodu)
– zjedli jedlo ktoré obsahovalo viac sacharidov, resp. jednoduchých cukrov (telo zadržiava vodu), alebo nedodržiavali jedálniček (myslia si že menej je lepšie, alebo viac až tak neublíži)
– je spln  (telo zadržiava vodu)
– je to žena, takže je v niektorom z štádií mesačného cyklu, ktorý drží vodu (telo zadržiava vodu) – ovulácia a aj pred menštruáciou
– spali menej/kratšie/nekvalitnejšie (telo zadržiava vodu)
– málo vlákniny/nedostatočné vyprázdnenie (telo zadržiava všeličo)
– mali ťažký silový tréning (telo dopĺňa glykogén, ktorý viaže vodu), cvičia viac alebo inak ako sme sa dohodli
– ak súčasne klient začne cvičiť, je možné, že váha jej svalovej hmoty stúpa, a aj keď váha tukovej hmoty klesá, celková váha tela stojí, alebo stúpa.

Nie je možné pri dodržiavaní kvalitného nastavenia stravy, nedajbože ešte pri zaradenej nejakej športovej aktivity, nie je možné pribrať zo dňa na deň 300, 200 ani 100g tuku.

Takže ak sa takýto deň vyskytne, nádych – výdych, o to viac sa snažte byť dôslední v dodržiavaní plánu. Občas to môže trvať aj niekoľko dní, nikdy to však neznamená, že priberáte. Telo nie je stroj, je to živý organizmus, ktorý si žije v podstate vlastným životom a len reaguje na okolie a hlavne zohľadňuje svoje potreby. Nie tie Vaše, tie svoje! Takže hlavu hore, zachovajte pokoj a kľud a ideme ďalej! Prečo? Je dosť možné, že ak sa budete situáciou stresovať, Vaše telo začne vylučovať kortizol….a ten skutočne blokuje chudnutie.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výhradne na účely spracovania tohto komentára. ZÁSADY SPRACÚVANIA A OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV