ČÍM NAHRADIŤ KLASICKÝ CUKOR?

Poznáte klasický cukor pod pomenovaním „biely jed“? Pýtate sa prečo? Klasický biely cukor nielen, že nemá takmer žiadne výživové hodnoty, žiadnu vlákninu, ani bielkoviny, ale obsahuje vysoké množstvo kalórií v jednoduchých sacharidoch. Navyše podporuje zápalové procesy v tele, vytváranie zubných kazov, podieľa sa na vzniku vážnych srdcových chorôb, diabetu typu 2, obezity, zvýšeného rizika rakoviny, narúša náš hormonálny a imunitný systém a tiež neprospieva psychickej pohode.

Aké množstvo cukru konzumovať?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dospelému človeku dennú dávku 25 – 50 g cukru (50 g = 10 kociek cukru). Viete, že 250 ml pohár Coca-Coly obsahuje 6 – 8 kociek bieleho cukru, čo znamená, že veľká fľaša obsahuje až do 49 kociek cukru? Avšak cukor sa dnes nachádza takmer vo všetkých potravinách, áno aj v tých, ktoré nechutia sladko (chlieb, omáčky, dresingy).

Cukor je teda častou zložkou nášho jedálnička, aj keď pre správne a zdravé fungovanie nášho organizmu potrebujeme konzumovať komplexné formy sacharidov ako zdroj energie. No treba si dávaťaj pozor na množstvo a typ cukru – či konzumujete rafinovaný alebo prírodný cukor. Niektorí ľudia nahrádzajú biely cukor hnedým (trstinovým cukrom) s domnienkou, že je zdravší. Avšak obidva cukry sú vyrábané rovnakým spôsobom, sú rovnako rafinované a veľký rozdiel nie je ani v množstve živín a minerálov. Čím teda môžete nahradiť biely cukor?

5 alternatív náhrady bieleho cukru

1. Med

Med je prírodnou surovinou, ktorá má vrátane sladkej chuti, aj veľa zdraviu prospešných látok. Obsahuje fruktózu, glukózu, sacharózu, vitamíny, minerály, proteíny, vodu a má nižší glykemický index. Med má aj pozitívne účinky na tráviaci systém. Avšak treba si dávať pozor na množstvo, pretože med je síce zdravší ako biely cukor, ale obsahuje aj viac kalórií a netreba to sním preháňať (1 čajová lyžička medu = 22 kcal). Pri konzumácii väčšieho množstva v strave môže mať rovnaký zdravotný dopad ako biely cukor. V rozumnom množstve ho môžete využiť aj ako náhradu pri pečení, pretože zdraviu prospešné látky zostávajú aj pri zvýšenej teplote zachované. Keďže je med alergén, nie je vhodný pre každého.

2. Brezový sirup

Brezový sirup nazývaný aj xylitol, je rovnako sladký ako repný a trstinový cukor, avšak obsahuje o 30 % menej kalórií a má pomerne nízky glykemický index. Taktiež je pozitívom schopnosť obmedzovať rast zubných povlakov, a tým bráni tvorbe zubného kazu. Má antibakteriálne účinky, pomáha v boji s paradentózou, a tiež pozitívne vplýva na tráviaci systém. Nemali by ste to však s množstvom brezového sirupu preháňať.

3. Stévia

Stévia je považovaná za veľmi zdravé sladidlo a je vhodná aj pre ľudí s hypertenziou, nadváhou a diabetikov. Je 250 – 300 x sladšia ako biely cukor, obsahuje takmer nulové množstvo kalórií a má nulový glykemický index. Stévia udržuje správne pH v ústach a bráni tvorbe zubného kazu. Môžete ju využiť najmä na sladenie nápojov, ale aj kompótov a štiav. Pokiaľ chcete využiť stéviu na pečenie, odporúčame využiť formu prášku.

4. Agávový sirup

Agávový sirup sa získava z listov kaktusu agáve, obsahuje glukózu a viac ako 75 % fruktózy a je o tretinu sladší ako cukor. Čo znamená, že nie je vhodný pre diabetikov a mali by ste ho konzumovať v malých dávkach. Obsahuje inulín, vitamíny a minerály, vďaka ktorým je ľahko stráviteľný, a tiež je prospešný pre črevnú mikroflóru.  Má nízky glykemický index, avšak je dôležité konzumovať ho v primeranom množstve, pretože vysoký obsah fruktózy nie je vhodný pre naše zdravie.

5. Melasa

Melasa sa najčastejšie vyskytuje vo forme tmavého sirupu a je to vedľajší produkt pri výrobe trstinového cukru. Je to 100 % prírodná potravina, ktorá obsahuje vápnik, zinok, železo, draslík a horčík. Jej ďalším benefitom je nízky glykemický index a výrazne nižšia kalorická hodnota oproti klasickému cukru aj medu. Melasa je vhodná aj pre celiatikov, pretože je bezlepková a v menšej miere ju môžu konzumovať aj diabetici. Odporúčaná denná dávka je u dospelého človeka 40 g melasy, čo sú asi 3 čajové lyžičky.

Alternatívnych náhrad rafinovaného cukru je mnoho a môžete vybrať podľa vašej chuti a preferencií. Avšak, pokiaľ sa chcete cítiť zdravo, mali by ste jesť zdravé potraviny denno-denne. Prečítajte si náš článok o dôležitosti zdravej stravy >>>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výhradne na účely spracovania tohto komentára. ZÁSADY SPRACÚVANIA A OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV